Soundtrack „Mrocznego rycerza” – plagiat czy inspiracja?

Wiele osób z niecierpliwością czeka na ostatnią odsłonę przygód „Mrocznego rycerza” w reżyserii Christophera Nolana. Powód ku temu jest prozaiczny – genialna część druga, która zapisała się w pamięci widzów nie tylko genialną kreacją Heatha Ledgera, ale także fantastycznymi sekwencjami akcji, w których ekranowe napięcie było doskonale podkreślane lekko hipnotyczną muzyką Hansa Zimmera i Jamesa Newtona Howarda.

W serwisie YouTube pojawiło się bardzo interesujące wideo, które prawdopodobnie demaskuje źródło inspiracji obu panów przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do „The Dark Knight”. Jak się okazuje, to co mogło przyczynić się do powstania utworu „Why So Serious?” jest najprawdopodobniej zwykłym plagiatem soundtracku do francuskiego musicalu „Edith et Marcel” z 1983 roku.

W załączonym poniżej materiale filmowym, możecie posłuchać zarówno oryginalnego utworu, wersji Hansa Zimmera oraz obu utworów na siebie nałożonych. Trochę zbyt wiele podobieństw jak na zwykłą inspirację, nie sądzicie?

PS: Dodatkowym smaczkiem, który pojawia się w końcówce powyższego wideo jest to, że film „Edith et Marcel” opowiada o życiu Edith Piaf, której muzyka stanowiła bardzo ważny element fabuły kolejnego wspólnego projektu Christophera Nolana i Hansa Zimmera – „Incepcji”.