Nie uwierzysz, co potrafi zrobić z drutem ten brytyjski szaleniec

Kilka dni temu na serwisy społecznościowe towarzyszące KWP wrzuciłem fotografię niesamowitej rzeźby ze Staffordshire w Anglii, w ostatniej chwili powstrzymując się przed podpisaniem jej niewybrednym żartem o drucie i jego ciągnięciu. Bardzo możliwe, że w czasach niepodzielnego panowania „humorystycznych” obrazkowych serwisów taki komentarz zagwarantowałby po trzykroć więcej udostępnień zdjęcia dzieł Robina Wighta, jednak ich zjawiskowość zdecydowałem się udowodnić nie chamskimi wrzutami (z których, nawiasem mówiąc, słynę), ale osobnym wpisem, w których będziecie mogli zobaczyć ich więcej. Jest na co popatrzeć.

Robin Wight ma dość dziwne hobby – ostatnie kilkanaście lat życia poświęcił na tworzenie efemerycznych figurek z nierdzewnego drutu, na których uwiecznia… wróżki znane ze staroangielskich, celtyckich, germańskich i greko-romańskich podań. Jak sam tłumaczy, jego fascynacja magicznymi istotami zrodziła się po wywołaniu zdjęcia wykonanego w położonym niedaleko jego domu lesie. Kiedy Wight przyjrzał się odbitce z bliska, dostrzegł na nim kształt drobnej istoty, utworzony dzięki grze świateł. Ta przedziwna halucynacja tak mocno utkwiła mu w pamięci, że od tego czasu zajmuje się tylko próbą przeniesienia jej do rzeczywistości.

Oczywiście brytyjskiego artystę można wziąć za szaleńca (ci od sztuki już tak niestety mają), ale nie sposób odmówić mu niesamowitych umiejętności w tak sprawnym manipulowaniu drutem (wiem co sobie myślicie, dranie), że tworzone przez niego rzeźby sprawiają wrażenie, jakby zaraz miały się poruszyć. Sami zresztą zobaczcie.

robin_wight_wrozki_01

robin_wight_wrozki_02

robin_wight_wrozki_03

robin_wight_wrozki_04

robin_wight_wrozki_05

robin_wight_wrozki_06

robin_wight_wrozki_07

robin_wight_wrozki_08

robin_wight_wrozki_09

robin_wight_wrozki_10

robin_wight_wrozki_11

robin_wight_wrozki_12

robin_wight_wrozki_13

robin_wight_wrozki_14

robin_wight_wrozki_15

robin_wight_wrozki_16

robin_wight_wrozki_17

robin_wight_wrozki_18

robin_wight_wrozki_19

robin_wight_wrozki_20

robin_wight_wrozki_21

robin_wight_wrozki_22

robin_wight_wrozki_23

robin_wight_wrozki_24

robin_wight_wrozki_25

robin_wight_wrozki_27