Jeden kadr, by wszystkimi rządzić. Jeden, by doznać orgazmu

Jak często zdarza się Wam pauzować film, by przez moment pozachwycać się ujętą w kadrze wizualną maestrią danej sceny? Specjalnie nie pytam tu o intrygujące dociekliwego widza szczegóły, które można dostrzec tylko po zatrzymaniu płyty (patrzę tu na Sharon Stone w pokoju przesłuchań), ale na o mistrzowską kompozycję niektórych ujęć, które po przeniesieniu na płótno z powodzeniem mogłyby przyozdabiać ściany niejednej galerii. Mi zdarza się to na tyle często, że raczej nie nadaję się na dobrego filmowego kompana.

Jest taka scena w „Powrocie Króla”, gdy jadący na odsiecz uciekającemu oddziałowi Faramira Gandalf odgania Nazgule białym światłem bijącym z jego laski. Wózek z kamerą filmuje go od tyłu (lekko z lewej), cały czas utrzymując w kadrze jeźdźców atakowanych przez zniewolonych popleczników Saurona. Następuje cięcie – kamera pokazuje szerszy plan, a potem wraca do Gandalfa, który dołącza do konnego szyku, wjeżdżając chwilę później razem z rycerzami do Minas Tirith. Dla mnie to „Władca Pierścieni” ujęty w 75-sekundowej sekwencji – wizualnie powalający, epicki, a jednocześnie wręcz poetycko ulotny i oszczędny.

Moment, w którym następuje pierwszy błysk był na moim laptopie tapetą przez ostatnie 10 lat. Od tego czasu obejrzałem już dziesiątki innych produkcji, jednak żadna z nich nie zaoferowała czegoś równie spektakularnego. A może po prostu byłem zbyt leniwy, by zapadające w pamięć równie mocno kadry co jakiś czas podmieniać w moim leciwym już systemie operacyjnym. Mniej leniwy okazał się z pewnością jeden z użytkowników reddita, który podobnie jak ja ma tendencje do przerywania innym użytkownikom delektowanie się jakimś obrazem, by zachwycać się zaledwie jedną jego klatką.

W czasie swoich zmagań z X muzą wyłapał już grubo ponad 1200 wizualnie intrygujących kadrów, które następnie przerobił na tapety i podzielił się z innymi użytkownikami serwisu. Nie, nie mam zamiaru zamieszczać na KWP wszystkich, ale jeśli chcecie zobaczyć poniższy wybór w większej rozdzielczości, udajcie się pod wskazany adres, by tchnąć nieco życia w Wasze skostniałe desktopy. I chociaż nie lubię w ten sposób kończyć wpisów, tak tym razem zapytam: a może Wy macie jakieś ulubione, które w kolekcji się nie znalazły?

filmowe-kadry-01

filmowe-kadry-02

filmowe-kadry-03

filmowe-kadry-04

filmowe-kadry-05

filmowe-kadry-06

filmowe-kadry-07

filmowe-kadry-08

filmowe-kadry-09

filmowe-kadry-10

filmowe-kadry-11

filmowe-kadry-12

filmowe-kadry-13

filmowe-kadry-14

filmowe-kadry-15

filmowe-kadry-16

filmowe-kadry-17

filmowe-kadry-000

filmowe-kadry-19

filmowe-kadry-20

filmowe-kadry-21

filmowe-kadry-22

filmowe-kadry-23

filmowe-kadry-24

filmowe-kadry-25

PS: Odgadniesz wszystkie bez pomocy Google? Spróbuj – a nuż czeka na Ciebie niespodzianka od KWP. Jeśli nie podejmiesz wyzwania, nigdy się nie dowiesz.