Gra o tron: 10 rzeczy, które mogły Wam umknąć w 1. odcinku 7. sezonu

Pierwszy odcinek nowego sezonu „Gry o tron” już za nami i niech mnie szlag trafi, jeśli za wyjątkiem S01E01 nie było to najlepsze otwarcie w historii tego serialu. Znalazły się oczywiście osoby, które narzekały na tempo, spodziewając się chyba, że już teraz twórcy wyłożą kawę na ławę i pokażą co najmniej dwie bitwy morskie czy starcie z kroczącą z północy zimą. I to właśnie przez tę żądzę krwi i definitywnych rozwiązań mogli nie zwrócić uwagi na kilka kapitalnych momentów, które pokazują, jak wiele pracy włożyli weń twórcy. Właśnie dla nich, ale też po części dla tych mniej niecierpliwych, zebrałem z sieci tonę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

UWAGA! Poniższy wpis zdradza oczywiście szczegóły GoT S07E01. Ponadto, pojawiają się w nim spekulacje na temat tego, w którą stronę podąży fabuła serialu i co może stać się z niektórymi postaciami. Czytacie na własną odpowiedzialność. Żeby nie było, że nie ostrzegałem.

Wszystko przed „ale” to gówno prawda

„Mój ojciec zawsze powtarzał, że wszystko co znajduje się przed słowem «ale» to gówno prawda” – Jon wypowiada te słowa do Sansy po naradzie w Winterfell. Uważni widzowie wychwycili oczywiście, że już w pierwszym odcinku premierowego sezonu ktoś się w tej samej kwestii na Neda powoływał. Benjen użył niemal identycznego, acz nieco mniej wulgarnego cytatu w rozmowie z Tyrionem.

S01E01
S01E01

Sansa podziwia Cersei

W tej samej rozmowie z Sansą Jon zauważa, że sposób w jaki wypowiada się o Cersei sugeruje, że jego siostra ją wręcz podziwia. Jest to o tyle wymowne, że  fryzura Sansy w S07e01 jest niemal identyczna jak ta, którą knująca Lannisterka miała przed ścięciem włosów. Ponadto to, do czego chciała przekonać brata na naradzie (odebrać zamki dzieciom zdrajców) oraz to, w jaki sposób odszczekała się Littlefingerowi pokazuje, jak duży wpływ miała na nią Cersei właśnie. Sansa wie, że bezwzględnością osiągnęła niemal wszystko.

Cersei vs. Sansa
Cersei vs. Sansa

Przy okazji, zwróćcie uwagę, jak wysoka jest Sansa w porównaniu z Jonem. HBO odeszło tu od utartego schematu, że król powinien górować nad pozostałymi i nie kadrowało rodzeństwa od dołu.

Sansa vs. Jon
Sansa vs. Jon

Smocze szkło

Po „wypożyczeniu” ksiąg z biblioteki w Starym Mieście Samwell odnajduje informację o złożach smoczego szkła w przy Dragonstone (Smocza Skała). Kiedy zaś w chwilę później Daenerys przechadza się plażą w pobliżu zamku Stannisa, w kadrze prawdopodobnie celowo pokazano wejście do opuszczonej kopalni z minerałem, który może pokonać nieumarłych.

Oznaczenie Dragonstone na mapie w księdze
Oznaczenie Dragonstone na mapie w księdze
Tron w Dragonstone
Tron w Dragonstone
Kopalnia (?) przy Dragonstone
Kopalnia (?) przy Dragonstone

Swoją drogą, kozackie ma buty nasza urodziwa Targaryenka.

W obcasach na plażę?!
W obcasach na plażę?!

Lekarstwo na szarą łuszczycę

W czasie terminowania w Starym Mieście Samwell napotyka na chorego na szarą łuszczycę Joraha. Ten dziwny zbieg okoliczności będzie miał prawdopodobnie swoje rozwinięcie w późniejszych odcinkach, gdyż wiele wskazuje, że smocze szkło może być używane jako lekarstwo na tę śmiertelną chorobę. Tarly przeglądając jedną z ksiąg omija wzmiankę o lekarstwie (fragment tekstu łapie się w kadrze), a jak pamiętamy, u Shireen – córki Stannisa – choroba zaskakująco nie postępowała. A jako że Shireen mieszkała w Dragonstone, gdzie znajdują się wspomniane wyżej złoża, teoria wydaje się mieć solidne podstawy. I sugerować, że Tarly zabierze Mormonta w miejsce, gdzie może zostać uleczony.

Jeśli kółko nie wystarczy, dołożyłem strzałkę.
Jeśli kółko nie wystarczy, dołożyłem strzałkę.

Gdzieś już to widziałem

Zbiegiem okoliczności na pewno nie jest też rycina sztyletu, na którą Samwell natrafia podczas wertowania „pożyczonych” ksiąg. Pamiętacie, gdzie ostatnio go widzieliście? Tak, to ten sam, którym chciano się pozbyć Brana, a który następnie trafił z powrotem do Królewskiej Przystani, w ręce Littlefingera, który upierał się, że to sztylet Tyriona. Na ekranie pojawił się ostatnio na chwilę przed uwięzieniem Neda Starka (który chciał go spakować w drogę powrotną do Winterfell) w pierwszym sezonie.

Ciekaw jestem, jakiej drukarki do tego użyli.
Ciekaw jestem, jakiej drukarki do tego użyli.
Tak wyglądał w pierwszym sezonie.
Tak wyglądał w pierwszym sezonie.
A tak w szponach Varysa.
A tak w szponach Varysa.

Sam sztylet ostatecznie trafi w ręce młodszej siostry Sansy, co zaspoilerowała nieco okładka Entertainment Weekly. Pytanie, czy Arya dostanie go od Littlefingera dobrowolnie, czy odbierze mu go siłą? Pytanie drugie brzmi – czy tym kawałkiem valyriańskiej stali będzie w stanie obronić się przed Białymi Wędrowcami?

Tu nie rysowałem strzałki - widać jak na dłoni.
Tu nie rysowałem strzałki – widać jak na dłoni.

Góra Sandora

Sandor Clegane, wpatrując się w ogień, na samym początku zauważa w płomieniach górę. Wielu widzów uznało to za potwierdzenie jednej z fanowskich teorii, że w przyszłości ulubionego Psa Joffreya czeka starcie z bratem, Gregorem zwanym „Górą”. Tzw. Cleganebowl (starcie Cleganów) wypatrywane jest od chyba dwóch sezonów, więc twórcy równie dobrze mogą puszczać do fanów oko. Chociaż z odcinka na odcinek taki pojedynek jest coraz bardziej prawdopodobny.

Dzika fascynacja.
Dzika fascynacja.

Zabici przez zimę

W chatce, gdzie zatrzymało się Bractwo bez Chorągwi spoczywają zwłoki ojca z córką, którzy odebrali sobie życie chcąc uniknąć śmierci głodowej. Dla przypomnienia, to w tej samej chatce schronienie znalazła wcześniej Arya z Cleganem, którzy zostali nakarmieni przez nieżyjących już właścicieli. Ich śmierć, swoją drogą, Sandor przewidział w trzecim odcinku sezonu czwartego. Tam też dowiedział się, że farmer nie miał dla gości żadnego alkoholu. I o tym też wspomniał Berrickowi i Thorosowi, pozbawiając ich złudzeń w najnowszym odcinku.

Prawdopodobnie część z Was została poinformowana o tym nawiązaniu przy okazji oglądania "Poprzednio w Grze o tron", które, z tego co słyszę, bywa pokazywane tu i ówdzie.
Prawdopodobnie część z Was została poinformowana o tym nawiązaniu przy okazji oglądania „Poprzednio w Grze o tron”, które, z tego co słyszę, bywa pokazywane tu i ówdzie.

Grabarz Clegane

Tu z kolei mrugnięcie okiem do czytelników książek. Sandor zakopujący zwłoki farmera i jego córki to czytelne nawiązanie do pominiętego wcześniej w serialu wątku, gdzie Brienne spotyka Septona Maribalda (w serialu zastąpionym przez granego przez Iana McShane’a Raya). Maribald opowiada jej, że znalazł umierającego Ogara i że Ogar umarł. Sposób w jaki to mówi sugeruje jednak, że umarł, fakt, Ogar, czyli osoba, którą był Sandor. Sam Sandor zaś może wciąż żyć i może nim być grabarz kręcący się w okolicy i dziwnym trafem lubiany przez psy. Teoria nie znalazła jeszcze potwierdzenia na kartach książek, ale skoro w serialu Clegane wciąż żyje, wiele wskazuje na to, że i George Martin zmieści ją na papierze.

Swoją drogą, Sandor przeszedł taką transformację od początku serii, że stał się moim ulubionym bohaterem.
Swoją drogą, Sandor przeszedł taką transformację od początku serii, że stał się moim ulubionym bohaterem.

Ed Sheeran Lannisterem

To oczywiście wyłapali wszyscy, którzy interesują się muzyką. Ja szczerze mówiąc piosenek Sheerana raczej nie słucham, dlatego nie poznałem go, kiedy siedział przy ognisku razem z innymi żołnierzami Lannisterów. Nawet kiedy nucił piosenkę. Wielu ludzi uznało, że jego cameo było nazbyt widoczne w porównaniu z Coldplay i Sigur Rós, zdecydowanie odstając od tego, do czego przyzwyczaili nas twórcy. Jest w tym pewnie trochę racji.

Za brzydki na Lannistera.
Za brzydki na Lannistera.

Sposób w jaki Tormund patrzy na Brienne

Zawsze bawi. Co ciekawe, chemia między nimi nie była w scenariuszu – to wcielający się w nich aktorzy zaimprowizowali zauroczenie Tormunda i niechęć Brienne, ale wyszedł z tego naprawdę przekomiczny watek. Szkoda że Tormund prawdopodobnie zginie – prawdopodobnie tam, gdzie wysyła go Jon. Miejsce, które w płomieniach widział Sandor Clegane. Pamiętajcie, w „Grze o tron” nikt nie jest bezpieczny. Zwłaszcza, kiedy jest szczęśliwy.

Cześć dziecinko!
Cześć dziecinko!

Tyle na dziś

Jeżeli podobał się Wam powyższy wpis, dajcie znać w komentarzach czy na Facebooku, a spróbuję do końca tego sezonu przygotowywać w każdy wtorek podobne. O ile będzie odpowiednia ilość materiału oczywiście. Uprzedzając pytania – tak, przy pisaniu tego wpisu korzystałem z reddita.

Post Scriptum:

Północ pamięta.
Północ pamięta.
To tylko zabawa.
To tylko zabawa.