Jeden z najgorzej ocenianych filmów w historii polskiej kinematografii, produkcja, na którą niemal wszyscy spuścili przysłowiową zasłonę milczenia, „dzieło”, które zdaniem wielu krytyków doskonale podsumowuje kondycję polskiej kinematografii – to właśnie „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”.
Produkcja, której sprzedaż na zachodzie spalona byłaby na samym starcie już przez sam tytuł zbiera jednak pozytywne recenzje w brytyjskim Amazonie. Jak to możliwe? Spójrzcie na okładkę DVD wydania anglojęzycznego:
Tak jest, to właśnie produkcja z Michałem Żebrowskim, o której on sam pewnie chciałby jak najszybciej zapomnieć (zaraz po „Wiedźminie”). Gdzie tu Żebrowski na okładce? No właśnie. Zagraniczni klienci sklepu widząc powyższy, dość ciekawy zabieg marketingowy, uznali pewnie, że film twórcy „Bitwy Warszawskiej” to swego rodzaju niskobudżetowy żart, który jednak może się podobać.
„Just a pleasure to watch this kind of adventure tale” („Przyjemnie jest oglądać takie filmy przygodowe„), „This is one of the very few films out there which portray dark ages Europe in an authentic and realistic manner” („Jeden z niewielu filmów, który przedstawia średniowieczną Europę w sposób autentyczny i realistyczny„) i „Overall a decent film thats worth watching for anyone who enjoys a good old fashioned Viking movie” („W sumie bardzo przyzwoity film, który wyda się warty zobaczenia każdemu, komu podobają się filmy o Wikingach w starym stylu„) – to wszystko opinie na temat filmu, którego polskie wydanie wygląda tak:
Tak, tak. Na powyższym plakacie też są pewnie „Wojownicy Valhalli”. Więcej komentarza chyba nie potrzeba.
Jest mi niezmiernie miło poinformować Cię, że Twój blog został nominowany do konkursu na „najładniejszy design blogów Bloxa’. Po szczegóły zapraszam na Co kryje Blox?
pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Swoją drogą wolałbym aby polski plakat był podobny do zagranicznego, bo ten oryginalny to żal patrzeć.
To ciekawe że ta największa zmiana wprowadzona do historii (u Kraszewskiego o wikingach są ledwie wzmianki) sprawiła, że film może być tak odmiennie odbierany.
PolubieniePolubienie