Nie jest tajemnicą, że tworząc pierwsze przygody Indiany Jonesa George Lucas i Steven Spielberg czerpali inspirację z wielu filmów przygodowych, poprzedzających opowieść o archeologu-awanturniku z fedorą na głowie i biczem w dłoni. Jak sami przyznają, był to swoisty hołd dla kina przygodowego, którym zachwycali się na przestrzeni lat. Widać to niemal na każdym kroku – już w pierwszym filmie, „Poszukiwaczach zaginionej Arki”, wprawne oko zainteresowane kinem wychwyci kilkadziesiąt nawiązań do wielu klasyków z lat nakręconych po zakończeniu pierwszej wojny światowej.
Na dowód powyższej tezy przedstawiam bardzo ciekawy film, w którym pewien zapalony miłośnik filmów przygodowych postanowił skomponować otwierającą sekwencję „Poszukiwaczy…” posługując się tylko i wyłącznie przebitkami 30 filmów z okresu pomiędzy 1919 a 1973 rokiem. Co więcej, autor prezentowanego materiału postanowił umieścić obok swojego dzieła oryginalny fragment pierwszej odsłony perypetii Indiany Jonesa, tak żebyśmy mogli zobaczyć, jak głęboko w tradycji kina przygodowego osadzone są jego pełne niebezpieczeństw losy.
Oczywiście, nie wszystkie fragmenty składające się na całość poniższego filmiku to bezpośrednie zapożyczenia, ale na pewno część z nich została przez duet Spielberg-Lucas umieszczona w „Poszukiwaczach zaginionej Arki” celowo. Pytanie tylko, które? Sprawdźcie i oceńcie to sami: