Obecnie potrzeba jedynie elementarnych umiejętności i kilku zaledwie kliknięć, aby z brzydkiego kaczątka zrobić Królewnę Śnieżkę. Jednak w czasach, kiedy o istnieniu kombajnów graficznych (takich jak wymieniony w tytule Photoshop) nikt nawet nie mógł marzyć, specjaliści od retuszu musieli uciekać się do wielu innych trików, z których najpopularniejsze wymagały co prawda więcej pomysłowości, ale równocześnie bardzo podstawowej wiedzy i niewielu akcesoriów: głównie nożyczek i kleju. Oczywistym jest, że na dawnych fotografiach rzadko uwieczniano lubieżnie uśmiechające się kobiety o kształtach nieosiągalnych nawet wieloletnimi treningami. Retuszowi ulegały więc zdjęcia znacznie poważniejsze (bo temu służyła wówczas fotografia), najczęściej w celach propagandowych.
Jakie to zdjęcia? Poniżej możecie zapoznać się z małą kolekcją, w której znajdziecie sprytnie zmodyfikowane ujęcia – większości z nich nigdy byście nie podejrzewali, że oddają skrzywiony obraz rzeczywistości. (via izismile.com, na której znajdziecie więcej retuszowanych klasyków)
1. Głowa Abrahama Lincolna na korpusie Johna Calhouna (około 1860 r.). Jedno z najsłynniejszych zdjęć amerykańskiego prezydenta w rzeczywistości jest kompozycją jego głowy i ciała popularnego w XIX wieku w stanach południowych innego polityka.
2. Generał Ulyssess S. Grant na koniu przed swoimi oddziałami (około 1864 r.). W rzeczywistości jest to sprytny kolaż trzech zdjęć: portretowego ujęcia Granta, konia i ciała generała Alexandra M. Cooka oraz zdjęcia więźniów, którzy dostali się do niewoli podczas bitwy pod Fisher Hill w stanie Virginia.
3. Przyjaciele Stalina szybko stawali się jego wrogami i znikali nie tylko z powierzchni ziemi, ale także fotografii. Poniżej przykład popadnięcia w niełaskę jednego z komisarzy ludowych (około 1930 r.).
4. Mao Zedong nie chciał być gorszy od wujka Stalina. Na zdjęciu z 1936 roku najpierw widzieliśmy jego przyjaciela PoKu, a następnie już nie. Pewnie przestał być przyjacielem.
5. Goebbels jako Niewidzialny Człowiek. Nie wiadomo dlaczego z tego zdjęcia z Hitlerem Joseph został usunięty ze zdjęcia z 1937 roku.
6. Na życzenie kanadyjskiego premiera Williama Lyona Mackenziego, ze zdjęcia (1939 r.) z Królem Jerzym VI i jego żoną Elżbieta Bowes Lyon, został usunięty ten ostatni – sympatyczny jąkała z „Jak zostać królem”. Powód był prozaiczny – zdjęcie zostało wykorzystane w późniejszych wyborach, w których startował Mackenzie, a zdjęcie z matką późniejszej królowej Elżbiety II było czymś, co warto pokazać wyborcom.
7. Mussolini usuwa ze zdjęcia trzymającego konia w bezruchu tresera. No bo jak, wódz nie może zapanować nad zwierzęciem, a ma panować nad narodem? (1942 r.)
8. Zdjęcie z Berlina, wykonane w 1945 roku trafiło do gazet lekko zmodyfikowane. Jeden z żołnierzy radzieckich unoszących flagę miał zegarek na obu rękach, co sugerowałoby, że brał udział w grabieniu stolicy III Rzeszy. Jeden z czasomierzy należało więc usunąć.
9. Na zdjęciach możemy podziwiać Jurija Gagarina z członkami radzieckiego programu kosmicznego, którym 12 kwietnia 1961 udało się poprowadzić misję lotu kosmicznego dookoła Ziemi. Jeden z kosmonautów, Grigorij Neljubow (na 2. zdjęciu, stoi drugi od lewej) został usunięty z fotografii upamiętniającej tamten sukces, za złe zachowanie – wyleciał także z samego zespołu.
10. Leonid Breżniew spotyka się z Kanclerzem RFN Willym Brandtem (w tle, po lewej stronie stołu). Tego dnia wykonano kilka zdjęć, a do prasy w krajach socjalistycznych trafiło odpowiednio zmodyfikowane, na których nie widać przepychu charakteryzującego takie mityngi – wszak kraj w biedzie, więc czemu towarzysze pławią się w obfitości? (1971 r.)
11. W roku 1976 Mao Zedong już nie żył, ale jego cześć towarzysze upamiętniali na placu Tiananmen. Czterech z nich („Banda Czterech”) wyleciało z fotografii, po narażeniu się reżimowi.
Na zdjęciu z królem Jerzym nie jest królowa Elżbieta II, lecz jego żona Elżbieta Bowes Lyon, matka późniejszej królowej Elżbiety II, która nigdy nie była „panująca królowa”- później zwana była jednakże królowa matką. W 1939 zreszta późniejsza Elżbieta II była jeszcze dzieckiem. Oj, warto sprawdzać fakty..
PolubieniePolubienie
I poprawione. Bardzo dziękuję 🙂
PolubieniePolubienie
Na zdjęciu nr 3 wymazany został Nikołaj Iwanowicz Jeżow – Ludowy komisarz bezpieczeństwa państwowego
PolubieniePolubienie