Zadziwiająco wiele książek zawiera w tytule nazwy prawdziwych lub fikcyjnych miejsc, które miłośnicy literatury chcieliby odwiedzić. Większości niestety nie będzie to dane nie tylko ze względu na fakt, że część z nich nie istnieje, ale też dlatego, że przynajmniej w naszym kraju nie wszystkich stać na tak wiele podróży, nawet do tych istniejących. Nie wiem czy brali to pod uwagę artyści zrzeszeni pod szyldem Dorothy (nawiązanie do „Czarnoksiężnika z krainy Oz”?), ale ich dzieło pozwoli marzycielom przynajmniej na podróż palcem po mapie.
Czterech (czworo?) grafików postanowiło pobawić się w kartografów przygotowując gigantycznych rozmiarów mapę, zawierającą odniesienia do ponad 600 utworów literackich. Dzięki nim bibliofile mogą dowiedzieć się, że gabinet „Doktora Żywago” stoi w „Parku Gorkiego”, opodal „Norweskiego lasu” wznosi się „Wzgórze nadziei”, a „Magazyn osobliwości” Dickensa położony jest naprzeciwko „Domu umarłych” Dostojewskiego. Niestety w internecie nie jest dostępna pełna wersja mapy w wysokiej rozdzielczości, a jedynie niektóre jej fragmenty. Niemniej jednak, patrząc tylko na nie można docenić kunszt jakim wspomniana czwórka wykazała się nanosząc na mapę poszczególne odniesienia.
Wspomnianą mapę można oczywiście zakupić na stronie zespołu Dorothy, chociaż trzeba przygotować się na dość zaporowe stawki. Tam też znajdziecie inne kartograficzne dzieła ekipy, pośród których na szczególną uwagę zasługują również te poświęcone filmom, piosenkom i telewizyjnym serialom. Ich fragmenty możecie zobaczyć również i w tym wpisie.
Co najmniej trąci finezją!
PolubieniePolubienie