Najlepsze książki apo- i postapokaliptyczne

30 uwag do wpisu “Najlepsze książki apo- i postapokaliptyczne”

   1. W środku przeskrobałem literki i kilka znaków przestankowych. Nawet kilka cyfr się pojawia.
    A na końcu… 🙂

    Polubienie

   1. To ja daję, moją drugą ulubioną z tej kategorii (gdzie pierwszą pozostaje wymienione już „gdzie dawniej śpiewał ptak”): Kim Stanley Robinson – Dziki Brzeg.
    Jeśli chodzi o opowiadania, to nie powinno zabraknąć kultowego „A boy and his dog” Harlana Ellisona.
    Z Dicka (oprócz praktycznie co drugiego opowiadania) wymieniłbym jeszcze „Doktora Bluthgelda”, bo doskonale tu pasuje jako przykład postapokaliptycznego, podnoszącego się z gruzów, świata.

    Polubienie

   2. miałem przyjemność pochłonąć 5 pozycji z powyższej listy, tym bardziej gorąco polecam brakujący „Gwiazdozbiór psa” Hellera, absolutny must have dla kaźdego fana klimatów postapo

    Polubienie

 1. Witam,

  Bardzo dobre zestawienie. Nie wiem czy jeszcze ktoś się ze mną zgodzi, ale proponuję sporządzić listę „Najlepsze książki kryminalne”. Mam nadzieję, że się doczekam!

  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. W „Drodze” bardziej istotne od fabuły jest ponura wizja świata. Szczerze przyznam, że też zdawało mi się ziewnąć w trakcie lektury, ale to co wykreował McCarthy w tle po prostu rozłożyło mnie na łopatki.

   Polubienie

   1. „Droga” rewelacyjnie budowała klimat, wizja świata oraz to, co działo się w głowie ojca. Mimo, że nie było wiele akcji, to całe tło opisane zostało naprawdę świetnie.

    W zestawieniu brakuje mi „Piknik na skraju drogi” – Arkadij i Borys Strugaccy

    Polubienie

 2. „Nakręcana dziewczyna” to NIE jest pozycja pasująca w tym zestawieniu, szanowny autorze. Mam wrażenie, że wpisałeś w Google zapytanie o książki post-apo lub apo, i na nim się oparłeś.

  Polubienie

  1. Masz prawdopodobnie tak samo złe wrażenia, jak i ja, kiedy przypuszczam, że nie doczytałeś wpisu do końca 🙂
   Ale dość tych uszczypliwości – Twój komentarz przekażę osobie, która zaproponowała książkę do niniejszego zestawienia. Mam nadzieję, że znajdzie chwilkę, na rozwianie wszelkich wątpliwości.

   Polubienie

  2. Dawidzie, masz złe wrażenie. Wybrałam „Nakręcaną dziewczynę” gdyż według mnie spełnia kryteria powieści postapo (może nie jest to typowa pozycja z gatunku) – mamy tutaj katastrofę, w wyniku której radykalnie zmienia się świat – w tym przypadku ekologiczną – wyginęły dotychczas znane gatunki roślin i zwierząt, podnosi się poziom mórz i oceanów, powstały nowe choroby dziesiątkujące ludzi, pokazana jest nowa cywilizacja usiłująca odnaleźć się w zmienionych warunkach (koncerny kaloryczne zajmujące się odpowiednim przekształcaniem genomu flory czy też fauny tak, by stał się on przydatny do życia). Walka o przetrwanie – ludzie posuwający się do tworzenia „Nowych ludzi” odpornych na dane zjawiska, mogących pomóc w ich zwalczaniu. Proszę nie zarzucać autorowi losowego wyboru książek – cóż, prawdopodobnie sama źle wytypowałam – nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, literatura nie jest dla mnie poważnym biznesem. Wygrana dla mnie samej była sporym zaskoczeniem, jednak tu odsyłam do Szanownego Jury. 🙂

   Polubienie

 3. Naprawdę dobre zestawienie (a wiem co mówię, bo większość z pozycji przeczytałem). Brakuje mi tylko Listonosza Davida Brina – powieść momentami trochę naiwna ale ogólnie dobrze wpisuje się w charakterystykę gatunku. Pozdrawiam.

  Polubienie

 4. Fajny artykuł. Ale mam wrażenie że nie wszystkie książki zostały przeczytane przez jego autora.
  W Last Man on the earth, a nie w Jestem Legenda, bohater nie szuka antidotum tylko systematycznie eksterminuje wampiry. No chyba że sadzenie cebuli uznamy za pracę badawcza.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s