Daj Polakowi klocki, a zbuduje obóz zagłady

8 uwag do wpisu “Daj Polakowi klocki, a zbuduje obóz zagłady”

 1. Kiedyś w czasach gdy informacje śmierdziały farbą drukarską, czytałem o tej instalacji. Najbardziej podobało mi się skrajna różnica w reakcjach w zależności od pokolenia. Z jednej strony oburzenie pokolenia, które przeżyło wojnę, a także ich dzieci oraz zachwyt następnego pokolenia. I rozmowa, której sens mniej więcej brzmiał tak:

  -Tato, a można będzie się pobawić tymi klockami-

  – No, wiesz, nie uważasz, że może nie wypada-

  – No, co można by było pobawić się w wyzwalanie obozu, albo zorganizowanie buntu-

  Wtedy pomyślałem, że chyba należę do tego pierwszego pokolenia choć miałem w 1996 r. 16 lat.

  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za bloga.

  Polubienie

  1. Wystarczy, że do danego kawałka sztuki podejdzie się bez znajomości kontekstu, a już wywołuje kompletnie odmienne reakcje. Najbardziej mnie jednak ciekawi reakcja środowiska bezpośrednio dotkniętego holocaustem, które najpierw chciało Liberę ukrzyżować, a następnie jego pracę umieściło w swoim muzeum.

   Polubienie

 2. „Libera wyszedł z założenia, że skoro z klocków LEGO można zbudować wszystko (co reklamowała sama firma), nie zawsze musi być to coś pogodnego i sympatycznego.”
  Ale wyszło mu coś zupełnie innego. Jeśli lepiej przyjrzeć się tym zestawom, widać, że elementy są przycięte i klejone, nie dałoby się tego zestawu zbudować z „fabrycznych” klocków. Co nadaje dziełu kolejną płaszczyznę interpretacji – brutalnie forsując swoją wizję można wykoślawić każdą, nawet najpiękniejszą ideę

  Polubienie

  1. Z tego co wiem, Libera nie wiedział, że LEGO ma w swoich zestawach klocki „dachówkowe”. O samych klockach, jak widać, nie miał zielonego pojęcia – bardziej mu, tak jak piszesz, chodziło o przeforsowanie swojej wizji za wszelką cenę, bez zastanawiania się nad możliwościami, które dają mu środki użyte do jej wyrażenia.

   Polubienie

 3. Telekomunikacja Polska kupiła orange i postanowiła przejąć nazwę (tzw. Rebranding) wiec z tym „śp” to przesada bo to ciągle ta sama firma.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s