Nigdy nie zgadniecie, które książki fantasy i sci-fi były zakazane

10 uwag do wpisu “Nigdy nie zgadniecie, które książki fantasy i sci-fi były zakazane”

 1. To chyba pierwszy raz, gdy czytam u Ciebie o jakichś książkach i każdą – każdą – mam przeczytaną. Ze dwie, to chyba nawet na półce z ulubionymi. Ha!

  Polubienie

 2. Hm, dosyć ciekawie wygląda sytuacja „Czarnoksiężnika…”. Książka zakazana w bibliotekach, ergo w znacznym stopniu zakazano jej rozpowszechniania wśród obywateli, ale już nakręcony w 1939 roku film nie wywołał takich kontrowersji…?

  Polubienie

 3. Warto wspomnieć tutaj jeszcze o „Mechanicznej pomarańczy”. Amerykańskie wydanie zostało pozbawione ostatniego rozdziału na wiele lat, co całkowicie zmieniło wydźwięk zakończenia i całego tekstu. Film Kubricka powstał na podstawie wersji zubożonej o ostatni rozdział. Można polemizować, czy lepszy finał ma film czy książka, jednak zamysłem autora było zakończyć historię optymistycznie.

  Polubienie

 4. Czytałem książkę „100 cenzurowanych książek” i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że po pierwsze, skoro amerykanie uznają za cenzurę wycofanie książki z przynajmniej jednej biblioteki szkolnej to chyba nie wiedzą co to jest cenzura, oraz że uważają się za pępek świata skoro tylko pięć przypadków omówionych nie dotyczyło USA.

  Polubienie

   1. W takim razie tytuł brzmiał dokładnie „100 zakazanych książek: Historia cenzury dzieł literatury światowej”. Omówiono tam książki które bądź były cenzurowane przez wycięcie partii tekstu, lub nie wydawane, ale także książki wycofane z przynajmniej jednej biblioteki, i wreszcie książki których wprawdzie nie wycofano ale było o to wnioskowane. Polskie posłowie w istocie krytykuje autorów za nazywanie tego cenzurą. Najbardziej paradoksalnym przypadkiem było wycofywanie „Chaty Wuja Toma” – znanej z tego że przyczyniła się do zniesienia niewolnictwa – z powodu podejrzenia propagowania rasizmu. Bo autorka opisała sytuację czarnych niewolników realistycznie, nie pomijając pogardliwych określeń.
    Rozbawiło mnie też że wielu rodziców chcąc wycofać jakieś książki z listy lektur, powoływali się na takie argumenty jak to, że bohater 31 razy wzywa imienia Bożego nadaremno. A to grzech.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s