Czytaliście "Grę o tron"? Jest jedna rzecz, której na pewno nie wyłapaliście

8 uwag do wpisu “Czytaliście "Grę o tron"? Jest jedna rzecz, której na pewno nie wyłapaliście”

 1. Dzięki za tekst. Jestem zagorzałym kibicem futbol amerykański i choć należę do fanów innej drużyny (Green Bay Packers z Wisconsin), chylę czoło przed Georgem Martinem za wierność swoim ulubieńcom. Link do artykułu, jako ciekawostki wrzucam na forum sympatyków tego wspaniałego („brutalność” to nadużycie) sportu. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Dziękuję 🙂

   Przymiotnik „brutalny” to nie krytyka, lecz pochwalna paralela. Czasem, tak jak u Martina, trzeba dać po [tutaj_wystaw_część_ciała] dla właściwego efektu 🙂

   Polubienie

 2. Za takie właśnie wpisy kocham Twojego bloga! ❤

  Martin w ogóle jest mistrzem wszelkich smaczków-zagadek, śmiesznie operuje narracją. Np. przez to, że zmienia perspektywę, co jakiś czas zdradza więcej poprzez wplecenie jakichś niepozornych zupełnie fragmentów, np. [SPOILER] zanim wprost zostanie powiedziane, kim jest towarzysz Tyriona, pojawia się zdanie "powiedział książę", albo jak Ned Stark wymienia imiona dzieci, to pomija Jona, albo wreszcie cała postać Alchemika – jego wygląd opisany po zdjęciu kaptura z pozoru nic nie mówi, a to wypisz-wymaluj Jaqen H'ghar, o czym można się przekonać, jak porówna się ten opis z opisem z poprzedniego tomu [KONIEC SPOILERA].

  Tak że czytając Martina, po prostu ma się wrażenie obcowania z czymś, co jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Ponadto wplatanie do prozy czegoś, co się wydaje zupełnym fantastycznym wymysłem, ale jednak nie jest – np. wilkory (direwolves) – http://en.wikipedia.org/wiki/Dire_wolf albo choroba Hodora: http://www.iflscience.com/brain/why-does-hodor-game-thrones-only-say-one-word-neuroscience-explains .

  Polubienie

 3. 2. 3 i 4. znalazłem sam. O futbolu amerykańskim mam pojęcie jak o życiu erotycznym tapirów – wnioskuję, że jest. A co do oczu Wolanda, to nie jestem pewien, czy Misza Bułhakow sam to wymyślił, ale gdy nie mam poparcia w źródłach, to nie będę kruszył kopii.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s