Hitler nie chciał, aby te zdjęcia wyciekły do internetu

Wszyscy na pewno słyszeliście o efekcie Streisand, nawet jeśli nie identyfikując go bezpośrednio z aktorką, to przynajmniej kojarząc jej zachowanie – próbę cenzurowania lub całkowitego usuwania opublikowanych w internecie informacji lub zdjęć. Ostatnio o takich działaniach zrobiło się przy okazji fotografii Beyonce, wykonanych podczas koncertu w ramach Super Bowl, a które były tak niekorzystne, że jej agentka zakazała ich publikacji.

Niestety, zrobiła to już po publikacji, więc to dziwne żądanie zostało potraktowane przez internautów tak samo jak żądania przez Streisand wypłacenia odszkodowania w wysokości 50 milionów dolarów za to, że zdjęcie jej rezydencji przypadkiem trafiło do kolekcji fotografii pokazujących postępującą erozję kalifornijskiego wybrzeża. A skończyło się to tak, jak można było przewidzieć – buntem internautów, sprowadzającym się do publikowania tych fotografii gdzie popadnie.

Co prawda wymieniony w tytule Hitler nigdy nie miał problemów z ograniczaniem swobód i panowaniem nad przepływem informacji, tak jednak i za jego dyktatury miała miejsce spektakularna wpadka wizerunkowa, którą później trzeba było tuszować. Na początku lat 30. drukiem ukazała się ulotka propagandowa zatytułowana „Deutschland Erwache” („Przebudzenie Niemiec”), w której opublikowano kilka fotografii mających pokazać Hitlera jako dobrotliwego ojca narodu, zwykłego człowieka.

Oraz osobę niepewną co do swojej prawdziwej płci.
Oraz osobę niepewną co do swojej prawdziwej płci.

Początkowo pozytywnie nastawiony do tej idei Führer, już po publikacji pamfletu odnosił się do niego bardzo krytycznie, skądinąd słusznie uznając, że fotografie w nim zamieszczone to czysta kompromitacja. Kolportaż został w niedługim czasie zakazany, ale to, co już dostało się do obiegu, bardzo trudno było zlokalizować i całkowicie zniszczyć. Nie dziwi więc fakt, że ostatecznie jeden z egzemplarzy „Deutschland Erwache” trafił ostatecznie w ręce alianckiego żołnierza, który zachował go sobie na pamiątkę. A teraz za sprawą książki „The Rise of Hitler” Trevora Salisbury’ego znalazł się w internecie.

"To zdjęcie jest poniżej ludzkiej godności" -- Adolf Hitler
„To zdjęcie jest poniżej ludzkiej godności” — Adolf Hitler
"Hey girl, wanna conquer Europe and kill 11 million people?" -- Adolf Hitler
„Hey girl, wanna conquer Europe and kill 11 million people?” — Adolf Hitler
I kobietom miękną nogi.
I kobietom miękną nogi.
Na tym zdjęciu miał wyglądać groźnie. Miał.
Na tym zdjęciu miał wyglądać groźnie. Miał.
Nie wiedzieć czemu Hitler nie lubił zdjęć, na których widać było choćby fragment odsłoniętych nóg. Mi się tam podobają.
Nie wiedzieć czemu Hitler nie lubił zdjęć, na których widać było choćby fragment odsłoniętych nóg. Mi się tam podobają.
Hitler w młodości. Tutaj wąs mu się dopiero sypał.
Hitler w młodości. Tutaj wąs mu się dopiero sypał.