Dziewięć dni temu zaprosiłem Was do zabawy w wytypowanie tajemnic XX wieku, które Bogusław Wołoszański powinien poruszyć w jednym z kolejnych odcinków swojego kultowego programu. Autorzy najciekawszych propozycji mogli zdobyć trzy nagrody książkowe z autografem twórcy „Sensacji XX wieku”. Dziś dowiecie się, kto zwyciężył i ile tajemnic skrywa jeszcze XX wiek. A jest ich całkiem sporo.
Udowodnili to czytelnicy, którzy dosłownie zapchali moją skrzynkę interesującymi pomysłami na program. Miałem naprawdę twardy orzech do zgryzienia – wytypowanie tylko trzech z kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń, było równie trudne co wskazanie najlepszego odcinka z dotychczas nakręconych ponad 1050 „Sensacji”.
Z ciężkim sercem musiałem odrzucić najbardziej oczywiste odpowiedzi (nie zliczę e-maili, w których proponowano „Złoty pociąg” – temat bardzo nośny, to prawda, ale mało oryginalny niestety) oraz te, które poruszały sensacje, ale wieku XXI (jakkolwiek tematy proponowane były zaiste interesujące, zadanie konkursowe rozpoczynało się od słów „Jaką tajemnicę XX wieku…”). Kto wie, może te ostatnie przydadzą się, kiedy Bogusław Wołoszański zdecyduje się adoptować brata dla swojego ukochanego telewizyjnego dziecka.

Poniżej znajdziecie trzy zwycięskie propozycje, których autorzy otrzymają po jednym egzemplarzu książki „Największy wróg Hitlera” z autografem autora, ufundowane przez telewizję National Geographic Channel.
Piotr Brodziak:
Jedną z ciekawszych tajemnic końca II wojny światowej jest tajemnicze zbombardowanie Piły w kwietniu 45. roku, które mogło być kamuflażem dla tajnej operacji desantowej hitlerowskich Niemców. Czy wypuszczenie ostatnich sprawnych maszyn na tyły wroga i niewiele wnoszące niszczenie celów okolic dawnej Festung Schneidemühl miało związek z próba ukrycia istnienia pilnie ukrywanego ośrodka broni rakietowej Niemców w tym rejonie? Co z tym wszystkim miał wspólnego słynny Detlef? Jeśli ktoś ma poznać prawdę o pilskich wydarzeniach to musi to być Bogusław Wołoszański!
Mateusz Żurek:
Uważam, że jedną z tajemnic XX wieku, które pan Bogusław Wołoszański mógłby przybliżyć w swoim programie jest zagadkowa śmierć Marty Thomas-Zaleskiej, wdowy po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym. Jej losy owiane są tajemnicą, na emigracji spotykała się bowiem z wpływowymi politykami, zamieszana była także w wiele podejrzanych interesów. Została ona zamordowana w 1951 r (jej zmasakrowane zwłoki znalazł młody francuski chłopak w worku wystającym z rzeczki) – co stało się przyczyną tej brutalnej zbrodni? Napad rabunkowy, afera przemytnicza, czy też może posiadane przez nią tajne dokumenty (m.in. listy marszałka) mogące stanowić nieocenione źródło informacji o elitach II RP?
Marian Śmiech:
Uważam, że odcinek Sensacji XX wieku powinien zostać poświęcony Krystynie Skarbek, która była agentką brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE). Cieszyła się wielkim zaufaniem Winstona Churchilla i podejmowała wiele arcytrudnych misji w czasie II wojny światowej na całym kontynencie europejskim. To właśnie ona stała się również wzorem do postaci Vesper Lynd wymyślonej przez Iana Fleminga w powieści o Jamesie Bondzie – Casino Royale.
Ponadto, dwóm uczestnikom postanowiłem przyznać nagrodę dodatkową, w postaci wybranego kubka z logo KULTURĄ W PŁOT (dostępne są cztery wzory, osoba wyróżniona może wybrać jeden).

Są to:
Rafał Perzyna:
Proponowałbym historię z Wołynia, obronę Przebraża, ufortyfikowanej wioski, w której Polacy bronili się (skutecznie) przed bandami UPA. Niezdobyta, dała schronienie od 10 do nawet 20 tysięcy ludzi z okolicznych wiosek. Miała wyszkolone i skoszarowane wojsko, broń i nie ograniczała się do obrony – z Przebraża wychodziły ataki na okoliczne placówki UPA, zniszczono ich szkołę oficerską oraz ratowano ocalałe wioski, wysyłając tam specjalne chronione konwoje.
Jędrzej Kwaśniewski:
Szczerze mówiąc miałem niemały ból głowy, bo w Sensacjach XX wieku i we wszystkich innych programach pana Wołoszańskiego poruszył on wiele bardzo ciekawych tematów. Ale po dłuższym główkowaniu jestem wręcz pewien, że nie poruszył tematu Operacji „Mincemeat”, która miała za zadanie przekonać Niemców o tym, że alianci szykują ofensywę na Bałkanach by odciągnąć ich od faktycznego celu – Sycylii. W jaki sposób tego dokonali to już dłuższa historia, lecz bardzo ciekawa. Oglądałem brytyjski reportaż na ten temat i był on bardzo interesujący, więc z chęcią obejrzałbym go w Sensacjach XX wieku. Pozdrawiam!
Zwycięzcom serdecznie gratuluję, a wszystkim uczestnikom dziękuję za przesłanie swoich propozycji. Ci pierwsi mają teraz 7 dni na przesłanie swoich danych adresowych, a tych drugich zachęcam do brania udziału w kolejnych konkursach na KWP. Wszystkich zaś zapraszam do oglądania „Sensacji XX wieku” na kanale National Geographic Channel w każdą niedzielę o godzinie 21:00.