Londyn za 35 złotych

2 uwagi do wpisu “Londyn za 35 złotych”

 1. Zawsze się cieszę, gdy kogoś wsysa 🙂
  Ech, pamiętam, jak się chodziło na te retransmisje na początku – w małych salach, świecących pustkami. Mało kto o tej atrakcji wiedział. To naprawdę fenomenalna inicjatywa i skarb. Dodam jeszcze do listy świetnych „Hangmen” McDonagha – hit poprzedniej jesieni, który zebrał całą masę nagród. Dużo lepsze niż nierówny i momentami nudny, bombastyczny „Hamlet”.
  Natomiast nie do końca zgodzę się z tym, że dużo nam brakuje, by wejść na choć połowę brytyjskiego poziomu teatralnego – ponieważ polski teatr ma się nieźle i cieszy się uznaniem za granicą (i moi znajomi z angielskiego okołoteatralnego światka znają nazwiska naszych reżyserów, zdarzyło mi się zostać zapytaną o Cricotekę i o gdański Teatr Szekspirowski). To, co my widzimy w ramach NT Live, to jest nikły procent tamtejszych produkcji, starannie wybranych. Widywałam za La Manche spektakle tak źle zrobione, że walczyłam ze snem. Brytyjski teatr jest po prostu inny od naszego. No i ma więcej pieniędzy (ale też więcej trzeba za bilet zapłacić – choć nie zawsze). Stąd zestawianie ichniego z naszym nie ma moim zdaniem zbyt dużego sensu; to dwie różne teatralne planety. Niemniej tak – jeśli chodzi o Williama S., Brytyjczycy są świetni, acz to w dużej mierze wynika z tego, że nie traktują go zbyt czołobitnie i nie mają problemu z tym, żeby się nim bawić.

  Polubienie

  1. Porównując teatry miałem na myśli głównie ten wspomniany w tekście, gdański Teatr Wybrzeże. Z pełnym przekonaniem stwierdzam i głoszę, że to najgorszy teatr w Polsce.

   A co do czołobitności, to nie tylko problem naszych teatrów. Wystarczy spojrzeć jak ekranizuje się książki i jak wyglądają filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach tudzież wzniosłych momentów historycznych. To jest po prostu nie do zniesienia 😦

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s