5 głupot, których nauczyły nas filmy, a które mogą Was zabić

14 uwag do wpisu “5 głupot, których nauczyły nas filmy, a które mogą Was zabić”

 1. Z tym krwotokiem to nie do końca tak jak piszesz. Ratownicy medyczni często używają metody „głowa do tyłu”. Natomiast lekarze rzeczywiście zalecają się pochylić do przodu. Słyszałam jeszcze wersję – też od lekarza – z kompresem nie na nasadę nosa, a na kark. W swoim czasie miałam spory problem z tymi krwotokami i się nasłuchałam o tym.

  Polubienie

   1. Odchylenie głowy do tyłu jest dobre tylko przy niewielkim krwawieniu – żeby nie pobrudzić ubrania (wiem z doświadczenia). Jeśli szybko nie przejdzie – trzeba się pochylić.

    Polubienie

 2. Dorzucam do listy opaskę uciskową na zranioną lub ukąszoną kończynę, częsty patent w filmach o przetrwaniu w dżungli. Komuś mocno zraniło rękę? To zaciskają mu pasek od spodni na ramieniu i tak dalej idą jeszcze kilka godzin.
  Owszem, przy naruszeniu ważnych naczyń, odcięciu części kończyny czy zmiażdżeniu można stosować taką opaskę, ale nie dłużej niż 20 minut, co spokojnie wystarczy do zakrzepnięcia krwi na ranie. Zostawianie tej opaski na kończynie dłużej niż godzinę prowadzi do jej obumarcia, a dalej gangreny. Błędem jest też zacisk polegający na równomiernym ściśnięciu kończyny – tymczasem nacisk powinien być mocniejszy na tętnicę, tak aby przycisnąć ją do kości. Słaby, równomierny zacisk wokół kończyny może przynieść skutek odwrotny, krew będzie napływała tętnicą, nie będzie odpływała zaciśniętymi żyłami, ciśnienie krwi w kończynie wzrośnie a krwotok stanie się bardziej intensywny. Obecnie bardziej poleca się opatrunek uciskowy, w którym ucisk działa głównie na samą ranę, a nie na całą kończynę.

  Polubienie

 3. Chyba mam duże szanse na przetrwanie w życiu, bo żadnego z wyżej wymienionych błędów bym nie popełniła. Szczególnie że mam od dziecka kłopoty z krwotokami z nosa i w tej kwestii jestem znawcą 😛 A w mojej ulubionej książce z dzieciństwa, jak kogoś ukąsił wąż, to wycinali mięso z miejsca dookoła rany. Fajnie się to czytało, ale w XXI wieku chyba nikt by nie spróbował…

  Polubienie

 4. Jeszcze uściślenie co do ukąszenia przez jadowite bydlę. Nie musisz mieć żadnej rany w jamie ustnej żeby trucizna przedostała się do krwiobiegu. Błona śluzowa jamy ustnej jest bardzo ukrwiona i łatwo przenikliwa dla różnych substancji chemicznych. Dlatego niektóre leki by zadziałały szybko podaje się doustnie, ale bez ich połykania, np. nitrogliceryna (tzw. tabletka pod język). Jeżeli ktoś został ukąszony to należy go uspokoić, ograniczyć ruchliwość do minimum, na miejsce ukąszenia przyłożyć zimny kompres (działa przeciwbólowo, zmniejsza obrzęk, który w większości wypadków się pojawia i obkurcza naczynia krwionośne, co ogranicza dystrybucję trucizny). Dzwonić po Pogotowie Ratunkowe i modlić się. Ostatnia czynność nikomu nie pomoże, ale zaszkodziła tylko tym, którzy ograniczyli się tylko do niej.

  Polubienie

 5. co do kaktusa: nie chodzi o to, że w kaktusie jest woda 😉
  ale to jak z ziołami- różne zioła mają różne właściwości- różne kaktusy mają różne właściwości.
  niektóre mają specyficzny sok- i dlatego zjedzenie miąższu, gasi pragnienie albo głód.
  a inne są po prostu trujące 😉

  Polubienie

 6. Filtr do wody zrobiony z piasku i kamieni? No proszę…
  To kolejny mit, który rozpowszechnia ktoś… walczący z mitami. Jakie zanieczyszczenia może powstrzymać warstwa kamieni lub trawy? Żaby i pająki? Za to woda spłucze wszystkie syfy osadzone na trawie i kamieniach. Piasek do filtrowania – tak, ale czysty. Węgiel z ogniska – rozdrobniony do pyłu. I do tego kilka warstw tekstyliów. A po wszystkim i tak trzeba wodę przegotować lub uzdatnić chemią.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s