W dzisiejszych czasach, aby postawić cokolwiek większego od ogrodowej szopy, musimy wystarać się o pozwolenie, przedłożyć projekt naszej wymarzonej konstrukcji, wystawić tablicę informacyjną czy skrzyknąć inspektorów nadzoru budowlanego. Podejrzewam, że i tak wymieniłem tylko te najbardziej oczywiste czynności (pomijając łapówki), bez których budowa naszego wymarzonego M-7 nie mogłaby ruszyć z miejsca. A jak to drzewiej bywało? Jak się pewnie domyślacie, zdecydowanie łatwiej. I w zdecydowanej większości przypadków, praktycznie bez konkretnego planu.

Jeśli więc kiedykolwiek zaśmiejecie się na widok schodów prowadzących donikąd, balkonów bez drzwi wejściowych czy zamurowanych okien w świeżo wybudowanych blokach mieszkalnych, miejcie na uwadze, że podobne wpadki architekci i budowlańcy notują już od kilku stuleci. W takim dajmy na to średniowieczu niewielu bowiem słyszało o budowaniu w oparciu na modelu czy konkretnym planie – wznoszenie świątyń częstokroć sprowadzało się do stosowania popularnej metody próby i błędu. A że tych ostatnich było dość sporo, nie wszystkie po czasie udało się zakamuflować w sposób, który uniemożliwiłby ich identyfikację.
Kiedy zapoznacie się z niniejszym przeglądem niektórych partactw konstrukcyjnych, żadna wizyta w kościele nie będzie już taka sama. Co ciekawe, błędy uwiecznione na zdjęciach nie są efektem rekonstruowania czy odbudowywania zniszczonych zabytków. One wyglądały tak od samego początku.















PS: Dziękuję za nadesłane przez Was przykłady z polskiego podwórka. Bez Was KWP by sobie nie poradziło.
Najsłynniejszą wpadką architektów jest oczywiście Krzywa Wieża w Pizie. Próbowali oni częściowo zamaskować przekrzywianie się wieży, oraz nadać używalność ostatniemu piętru z dzwonem, przekrzywiając odpowiednio ostatnie piętra.
Przykład z Polski – skrzyżowanie naw w katedrze w Gdańsku:

Czytałem o kościele w Anglii który został zbudowany na tak niestabilnym gruncie, że posadzka pochyla się schodkami, ściany nie tworzą kątów prostych, wieża jest pochylona a sklepienie skręcone
PolubieniePolubienie
W okolicach Spały jest kościółek, który kilka lat temu odwiedziłem z małżonką. Akurat przeszedł renowację i z ciekawości zajrzałem do środka. Szedłem sobie wzdłuż naw bocznych, przyglądając się osadzonym w nich pięknym (naprawdę pięknym) obrazom, gdy moją uwagę zwróciły same nawy. Były czarne, błyszczące, jakby z laki czy czegoś takiego. Ewidentnie nowe. Co jednak mnie szczególnie zainteresowało to wzorki, które mocno odstawały od reszty designu. Zrobiłem małe śledztwo – odsunąłem na bok kwiaty i znicze, i odsłoniłem… chińskie domki: http://prntscr.com/boz9wq . Pewnie kupili to na wyprzedaży w jakiejś buddyjskiej świątyni;)
PolubieniePolubienie
W okolicach Spały jest kościółek, który kilka lat temu odwiedziłem z małżonką. Akurat przeszedł renowację i z ciekawości zajrzałem do środka. Szedłem sobie wzdłuż naw bocznych, przyglądając się osadzonym w nich pięknym (naprawdę pięknym) obrazom, gdy moją uwagę zwróciły same nawy. Były czarne, błyszczące, jakby z laki czy czegoś takiego. Ewidentnie nowe. Co jednak mnie szczególnie zainteresowało to wzorki, które mocno odstawały od reszty designu. Zrobiłem małe śledztwo – odsunąłem na bok kwiaty i znicze, i odsłoniłem… chińskie domki. Pewnie kupili to na wyprzedaży w jakiejś buddyjskiej świątyni;)
PolubieniePolubienie
Ekumenizm pełną gębą 🙂
PolubieniePolubienie
Z wież to w Polsce też krzywych architektów mieliśmy. Różne są teorie, czemu Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich jest krzywa, ale wszystko wskazuje na to że była tak po prostu zbudowana. Odchylona od pionu, jedynie o 2m
PolubieniePolubienie
Pod tym względem ciekawa jest katedra w Beauvais (czyt. Bove) we Francji, miejscowości znanej w PL z… lotniska tanich linii lotniczych, latających z Polski do… Paryża.
Trafił się nam polski BUS, który z lotniska dowozi pasażerów do stolicy Francji, a którego kierowca był… historykiem. Zawiózł nas do centrum tego miasta i pokazał najwyższą na świecie GOTYCKĄ katedrę, której budowy nigdy nie ukończono ze względu na błędy konstrukcyjne. Kolejne dobudowane segmenty się kilka razy po prostu zawaliły.
Budynek jest wpisany na listę World Monuments Watch.
Polecam – warto zwiedzić! Jest czynna.
PolubieniePolubienie
A Bazylika św. Marka w Wenecji? Przecież to jest zbudowane na palach wbitych w muliste dno laguny i w środku tworzy takie kąty, że można zawrotu głowy dostać, kiedy się patrzy z odpowiedniej perspektywy, co jeszcze potęgują same wymiary tych przestrzeni i kopuł.
PolubieniePolubienie
Jeśli chodzi o Church of St Mary and All Saints w Chesterfield, to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Najpewniej wieża wznosiła się wcześniej jak najbardziej równo, ale ze względu na swój ciężar i nagrzewanie się drewna zaczęła się wykrzywiać, bo ołów, z którego wykonano podstawę wieży, na zmianę nagrzewa się nieco i stygnie. Te zmiany temperatur przekrzywiają całą konstrucję i lód włoski gotowy.
PolubieniePolubienie
Krzywa wieża w Toruniu się także znajduje. Jeden z punktów orientacyjnych studentów 😉
PolubieniePolubienie