Zaufaj mi, jestem średniowiecznym inżynierem

9 uwag do wpisu “Zaufaj mi, jestem średniowiecznym inżynierem”

 1. Najsłynniejszą wpadką architektów jest oczywiście Krzywa Wieża w Pizie. Próbowali oni częściowo zamaskować przekrzywianie się wieży, oraz nadać używalność ostatniemu piętru z dzwonem, przekrzywiając odpowiednio ostatnie piętra.

  Przykład z Polski – skrzyżowanie naw w katedrze w Gdańsku:

  Czytałem o kościele w Anglii który został zbudowany na tak niestabilnym gruncie, że posadzka pochyla się schodkami, ściany nie tworzą kątów prostych, wieża jest pochylona a sklepienie skręcone

  Polubienie

 2. W okolicach Spały jest kościółek, który kilka lat temu odwiedziłem z małżonką. Akurat przeszedł renowację i z ciekawości zajrzałem do środka. Szedłem sobie wzdłuż naw bocznych, przyglądając się osadzonym w nich pięknym (naprawdę pięknym) obrazom, gdy moją uwagę zwróciły same nawy. Były czarne, błyszczące, jakby z laki czy czegoś takiego. Ewidentnie nowe. Co jednak mnie szczególnie zainteresowało to wzorki, które mocno odstawały od reszty designu. Zrobiłem małe śledztwo – odsunąłem na bok kwiaty i znicze, i odsłoniłem… chińskie domki: http://prntscr.com/boz9wq . Pewnie kupili to na wyprzedaży w jakiejś buddyjskiej świątyni;)

  Polubienie

 3. W okolicach Spały jest kościółek, który kilka lat temu odwiedziłem z małżonką. Akurat przeszedł renowację i z ciekawości zajrzałem do środka. Szedłem sobie wzdłuż naw bocznych, przyglądając się osadzonym w nich pięknym (naprawdę pięknym) obrazom, gdy moją uwagę zwróciły same nawy. Były czarne, błyszczące, jakby z laki czy czegoś takiego. Ewidentnie nowe. Co jednak mnie szczególnie zainteresowało to wzorki, które mocno odstawały od reszty designu. Zrobiłem małe śledztwo – odsunąłem na bok kwiaty i znicze, i odsłoniłem… chińskie domki. Pewnie kupili to na wyprzedaży w jakiejś buddyjskiej świątyni;)

  Polubienie

 4. Z wież to w Polsce też krzywych architektów mieliśmy. Różne są teorie, czemu Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich jest krzywa, ale wszystko wskazuje na to że była tak po prostu zbudowana. Odchylona od pionu, jedynie o 2m

  Polubienie

 5. Pod tym względem ciekawa jest katedra w Beauvais (czyt. Bove) we Francji, miejscowości znanej w PL z… lotniska tanich linii lotniczych, latających z Polski do… Paryża.
  Trafił się nam polski BUS, który z lotniska dowozi pasażerów do stolicy Francji, a którego kierowca był… historykiem. Zawiózł nas do centrum tego miasta i pokazał najwyższą na świecie GOTYCKĄ katedrę, której budowy nigdy nie ukończono ze względu na błędy konstrukcyjne. Kolejne dobudowane segmenty się kilka razy po prostu zawaliły.
  Budynek jest wpisany na listę World Monuments Watch.
  Polecam – warto zwiedzić! Jest czynna.

  Polubienie

 6. A Bazylika św. Marka w Wenecji? Przecież to jest zbudowane na palach wbitych w muliste dno laguny i w środku tworzy takie kąty, że można zawrotu głowy dostać, kiedy się patrzy z odpowiedniej perspektywy, co jeszcze potęgują same wymiary tych przestrzeni i kopuł.

  Polubienie

 7. Jeśli chodzi o Church of St Mary and All Saints w Chesterfield, to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Najpewniej wieża wznosiła się wcześniej jak najbardziej równo, ale ze względu na swój ciężar i nagrzewanie się drewna zaczęła się wykrzywiać, bo ołów, z którego wykonano podstawę wieży, na zmianę nagrzewa się nieco i stygnie. Te zmiany temperatur przekrzywiają całą konstrucję i lód włoski gotowy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s