Nareszcie wiem, co oznaczają te cholerne bazgroły

17 uwag do wpisu “Nareszcie wiem, co oznaczają te cholerne bazgroły”

 1. Moim zdaniem jest sto razy lepiej po przemalowaniu 😀
  Ja bym chciała dowiedzieć się, co znaczą te dziwne malunki przedstawiające jakby rurę z okiem na końcu (i z nóżkami) która ozdabia każdą najmniejszą ścianę w Poznaniu, i to widocznie za zgodą władz- widziałam też mural z nią, rozmiarów takich że raczej nie malowano go po nocach.
  Za to moja lokalna Bydgoszcz ma bardzo sympatyczne murale i graffiti, które zresztą fotografuję i wrzucam na bloga, z narażeniem swojego dobrego imienia, gdy muszę po nie włazić na nasypy mostów i budzić śpiących narkomanów 😛

  Polubienie

 2. Wychodzi tylko na to, że albo „artyści” bazgrzą na ścianach cokolwiek, albo są to jakieś tajemnicze skróty i ich znaki rozpoznawcze.
  Ja chyba nigdy nie zrozumiem takiej „sztuki”.

  Polubienie

   1. Właśnie chciałam powiedzieć, że dla przechodnia jakim jestem ja i większość ludzi, nie służą do niczego. Chyba że do dewastowania ścian budynków.

    Polubienie

   2. Wiesz, wydaje mi się, że jest różnica między malowaniem obrazów, które później wystawia się w galeriach sztuki, dokąd przychodzą ludzie specjalnie po to, żeby je oglądać, a „malowaniem” na budynkach nieczytelnych napisów.
    I jest ogromna różnica między, np. muralami, a takimi bazgrołami, umieszczanymi nielegalnie na ścianach budynków. I o ile to pierwsze robi wrażenie, i urozmaica wygląd miasta, tak to drugie je oszpeca, oraz jest aktem wandalizmu.

    Polubienie

   3. Nie nie ma, bo płótno nie jest ważniejsze niż ściana ani bardziej nobilitujące, ani usprawiedliwiające, za to galeria jest mniej przystępna niż ściany. Radzę poczytać co na temat sztuki i rynku sztuki ma do powiedzenia Banksy, którego właśnie nazwałaś wandalem, a zaczynał jak wszyscy graficiarze od tagów.

    Polubienie

   4. Włączę się w Wasza dyskusję 🙂

    Banksy może i zaczynał od tagów, ale to nie tagi uważa się za jego najlepsze prace. Prawdę mówiąc, tagów pewnie już nikt nie pamięta i raczej nie budziły takiego entuzjazmu jak jego nowsze dzieła. Arcydzieła.

    Polubienie

   5. True, ale filozofia stojąca za tagami, to korzenie jego twórczości. Bez orientacji w tym klimacie, mniej się rozumie jego sztukę. Prawdą jest, że sporo z tego to śmieci, wiele z tych dzieciaków na tagach kończy, ale nie wszystkie o czym świadczy opasłe tomiszcze no mojej półce „Świat Graffiti” Serio, wolę tagi, bo widzę w tym potencjalną przyszłość, niż bluzgi niedorobionych pseudokibiców.

    Polubienie

   6. Nie twierdzę, że znam się na sztuce, bo się nie znam. Nie jestem od tego ekspertem, ale mam prawo się wypowiadać na ten temat jako osoba, której nie opowiada wandalizm – bo to jest wandalizm. Po prostu nazywam rzeczy po imieniu. Miło jest obejrzeć efekt pracy jakiegoś artysty, który na ścianie brzydkiego budynku namaluje coś ładnego. Natomiast żadnej przyjemności nie odczuwam oglądając tego typu napisy.
    Ja widzę dużą różnice, bo do galerii sztuki nikt nie ma obowiązku chodzić. A z domu trzeba mimo wszystko czasem wyjść, a w takiej sytuacji oglądanie tych bazgrołów nie jest niczym pasjonującym.
    Zastanawiam się, czy też tak uparcie bronił(a)byś tych „artystów”, gdybyś pewnego dnia zobaczył(a) na budynku, w którym mieszkasz coś takiego. Bo chyba mało kto jest w tego typu sytuacjach zachwycony.

    Polubienie

   7. Osobiście nie odczuwam przyjemności oglądając obrazy turpistów, ale ich nie zwalczam, bo sztuka nie jest od tego by zawsze sprawiać oglądającemu przyjemność.

    Czy to wandalizm? Często, ale to część tego ruchu artystycznego. Osobiście nie mam zamiaru szaleć, bo ktoś wrzucił taga, wolę to niż bluzgi pseudokibiców. W tagach widzę potencjał, wiem czym to się je, więc nie wnerwia mnie ich obecność. Jeszcze jedno – brak wiedzy nie jest usprawiedliwieniem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s