Kolejny bloger napisał książkę. Ile można?

Pół roku pisania, 11 miesięcy dłubania, 5 dni w druku i 24 godziny w tranzycie – i wreszcie jest! Piękna, pachnąca i twarda jak rasowa cegłówka. Już dziś do kupienia w, jak zapewnia wydawca, wszystkich księgarniach w kraju. 50 zupełnie nowych tekstów napisanych specjalnie na potrzeby papieru, a do tego eBook z setką najciekawszych wpisów KWP z ostatnich 3 lat. Czy można chcieć więcej?

Powyższy akapit był pierwszą oficjalną informacją na temat debiutu papierowej wersji „Kulturą w płot” – opublikowałem go w piątek 25 listopada o godzinie 20:26 na facebookowym fanpage’u. Od miesięcy planowałem przygotowanie na tę okazję specjalnego wpisu, będącego dokumentacją wielomiesięcznych zmagań z pisaniem i całym procesem wydawniczym, lecz kiedy przyszło co do czego, takowy tekst nie powstał. Z bardzo prostej przyczyny zresztą – nie znałem daty premiery tego 250-stronicowego tomiku, więc jego pojawienie się w księgarniach internetowych było niespodzianką nie tylko dla potencjalnych czytelników (patrzę na Ciebie!), ale też dla mnie. I podejrzewam, że samego wydawcy. Niemniej jednak książka jest. Istnieje. Ciałem się stała. I jeżeli nie widzicie jej jeszcze na półkach w księgarniach stacjonarnych, podpowiem, gdzie najtaniej dostać to wiekopomne dzieło.

Gdzie kupić „Kulturą w płot”?

kultura-w-plot-ksiazka-okladka
Tak wygląda okładka. Na żywo jest jeszcze ładniejsza.

Zrobiwszy mały rekonesans po kilkudziesięciu księgarniach internetowych, przygotowałem małe zestawienie. Cena okładkowa to 34,90 zł (okładka jest twarda, stąd cena nieco wyższa od standardowych 29,90 zł), jednak już w dniu premiery można było ją dostać nawet za mniej niż 23 złote. Gdzie?

  1. Bonito.pl – cena 22,69 zł obowiązuje do 4 grudnia, kiedy kończy się urodzinowo-świąteczna promocja w księgarni. Spieszcie się!
  2. Aros.pl – cena 24,43 zł. Nie wiem ile obowiązuje, ale to dyskont książkowy, więc może się utrzyma.
  3. ŚwiatKsiążki.pl – cena 24,33 zł. Niestety dostawa dość droga, więc warto przy okazji kupić więcej pozycji.
  4. Rema.com.pl – cena 24,80 zł. Dostawa tańsza niż w powyższej.
  5. Gandalf.com.pl – cena 26,11 zł. Jak wyżej. Zniżka 25% nie w kij dmuchał.
  6. Inbook.pl – cena 26,79 zł. Też w miarę tania dostawa, także mimo wyższej niż powyższe ceny, warto zerknąć.
  7. Empik.com – cena 29,49 zł. Jak to w Empiku, odbiór w salonie gratis.
  8. Latarnik.com.pl – cena 29,99 zł. Księgarnia wydawnictwa, które puściło książkę w świat. A i tak sprzedaje z rabatem.

Czy jest wersja eBook?

Nie do końca. To co znajdziecie w księgarniach będzie dostępne tylko w wydaniu papierowym. Natomiast każdy, kto kupi książkę otrzymuje w prezencie eBooka w wersji ePub i MOBI. Składa się na niego 100 najciekawszych, najpopularniejszych i najczęściej udostępnianych tekstów z bloga z lat 2013-2016. Są one oczywiście i pozostaną dostępne na KWP, jednak eBooka własnoręcznie skompilowałem z myślą o nowych czytelnikach oraz osobach, które nie mają czasu na zaglądanie do bogatego, ale średnio uporządkowanego archiwum bloga.

O czym jest „Kulturą w płot”?

„Kulturą w płot” to 50 zupełnie nowych tekstów, zahaczających, jak się pewnie domyślacie, o tematykę kulturalną. Zahaczam o praktycznie każdą dziedzinę – film, muzyka, sztuka, książki, gry, osoby i raz mniejsza, raz większa dawka historii. Znajdziecie tu m.in. opowieść o najpiękniejszym bałwanie w historii świata, przypowieść o największym przekręcie w dziejach muzyki, burzliwe perypetie przyrodzenia Napoleona, podróż do kraju, gdzie Al Pacino jest bogiem, niewyjaśnioną sprawę dwóch głów jednego z klasyków wiedeńskich oraz głowy Lenina, w najbardziej niedostępnym rejonie Antarktydy i wiele, wiele innych. Brzmi ciekawie? Poniżej jeszcze kilka screenów na zachętę.

kultura-w-plot-ksiazka-wycinek4

kultura-w-plot-ksiazka-wycinek1

kultura-w-plot-ksiazka-wycinek3

kultura-w-plot-ksiazka-wycinek2

Po co to w ogóle napisałeś?

Szczerze mówiąc, i jak piszę we wstępie, nigdy nie planowałem pisać książki. Zrobiłem to tylko i wyłącznie dlatego, że dostałem od Tomasza Raczka i wydawnictwa Latarnik nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego, będącą obietnicą wydania papierowego tomu właśnie. Nie chciałem pisać, bo tak jak wielu komentujących informację o premierze papierowego „Kulturą w płot”, też poniekąd odczuwam przesyt literaturą tworzoną przez blogerów. Lubię jednak wyzwania i chciałem na własnej skórze sprawdzić, jakie emocje wzbudza wydanie w Polsce książki. Oraz dowiedzieć się wreszcie, ile tak naprawdę egzemplarzy sprzedaje w naszym kraju debiutant.

Dlaczego mam to kupić?

Bo to najlepsza książka, jaką napisałem.

A wiesz, że na okładce masz błąd interpunkcyjny?

Wiem. Nie miałem z tym fragmentem nic wspólnego.

Ile na tym zarobisz?

Powiem tak: na pewno nie pisałem tego dla pieniędzy. A od sprzedanego egzemplarza dostanę jakieś 3 złote. Z góry dziękuję, lubię piwo.

Dlaczego nie wydałeś tego samodzielnie?

Nie mam czasu, ani pieniędzy. Lubię pisać i nie przejmować się technikaliami.

Myślisz, że to się sprzeda?

Myślę, że to fajny pomysł na prezent. Lubię dawać prezenty.

Będzie kolejna książka?

Na to pytanie odpowiedzą oczywiście liczby.