Zagadkowa książka. Inaczej nie da się tego określić

Odkąd sięgam pamięcią (a pamięć mam krótką), fascynowały mnie serwisy crowdfundingowe, a raczej ludzie, którzy gotowi byli płacić za cudze marzenia, trudne do spełnienia obietnice i najczęściej nieistniejące jeszcze produkty. Te ostatnie, jak pokazały ostatnie miesiące, w niektórych przynajmniej przypadkach takimi pozostały. Niewielu z Was zdziwi się więc pewnie, jeśli napiszę, iż od początku istnienia Kickstartera nie znalazłem kampanii, którą chciałbym wesprzeć swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Aż do dzisiaj. Co ostatecznie przekonało mnie do uprawiania hazardu?

Skoro znajdujecie się na KWP (i przeczytaliście tytuł tego wpisu), z pewnością już się domyślacie, że musiała być to rzecz związana z kulturą. A przynajmniej w założeniu. W założeniu bowiem Codex Silenda, bo o nim piszę, jest książką. Niezwykłą, niecodzienną, zagadkową, ale do tradycyjnego woluminu upodobnioną. Jej twórca bowiem właśnie w dość opasłym tomiszczu postanowił zamknąć kilka zaprojektowanych przez siebie łamigłówek.

A potem wszystko pokazał w internecie, psując nam zabawę.
A potem wszystko pokazał w internecie, psując nam zabawę.

Skonstruowane z najwyższą pieczołowitością, składające się z setek drewnianych części skomplikowane układanki wymagają od potencjalnego „czytelnika” znalezienia rozwiązania, umożliwiającego im odwrócenie stron w celu dalszego poznawania zawartości księgi. Samym zagadkom towarzyszy w książce tekst opowiadania, którego kolejne fragmenty odblokowujemy siłą naszego umysłu i sprawnością manualną.

Opowiadania, którego dla pewności nie fotografował.
Opowiadania, którego dla pewności nie fotografował.

Początkowo Brady Whitney, twórca kampanii we wspomnianym serwisie crowdfungingowym, przygotował wersję zawierającą jedynie pięć łamigłówek, ale w związku ze zdumiewającym rozgłosem, jaki Codex Silenda zyskał, zdecydował się na zaprojektowanie kolejnych. Tym samym osoby gotowe wesprzeć starania kierowanego przez niego zespołu czeka naprawdę ciężkie wyzwanie i dość unikatowa zabawka o wartości nieporównywalnie większej od kwoty potrzebnej na ruszenie z produkcją na nieco większą skalę.

codex-silenda-2

Oczywiście, jak to w przypadku internetowych zbiórek bywa, oprócz samej zagadkowej księgi na wspierających czekają dodatkowe upominki. Szczerze mówiąc, wyglądają tak dobrze, że dla nich tylko można pokusić się wysupłanie jakichś zaskórniaków i przekazanie ich osobom gotowym zrobić z nich naprawdę ciekawy użytek.

codex-silenda-9b
Codex Silenda
codex-silenda-9a
Codex Silenda
codex-silenda-9
Codex Silenda
codex-silenda-7
Codex Silenda
codex-silenda-8
Codex Silenda