Czołówka serialu Gra o tron skrywa niejedną tajemnicę

„Grę o tron” z całą pewnością można nazwać jednym z najpopularniejszych seriali wszech czasów – wskazuje na to nie tylko ilość widzów, którzy zasiadają przed ekranami kodowanej stacji HBO w USA, nie tylko zdumiewająca ilość osób pobierających każdy kolejny odcinek z internetu, ale także wpływ jakie wywiera on na telewizyjną rozrywkę i umysły korzystających z sieci internautów. Spośród milionów fanów produkcji na całym świecie niewiele jednak osób wie, że już w znakomitych (i wielokrotnie nagradzanych) napisach początkowych ukryta jest historia niemniej interesująca, niż ta, którą możemy śledzić na ekranie, a która opowiada o wydarzeniach sprzed głównego wątku fabularnego prezentowanego na kartach opasłych tomów i ekranach telewizorów.

Sam oglądałem intro otwierające serial wielokrotnie, lecz dopiero seans materiałów dodatkowych zgromadzonych na płycie DVD z „Grą o tron” a następnie artykuł w serwisie BuzzFeed (z którego pobrałem stopklatki i na którym oparłem niniejszy wpis) uświadomił mi, że to wszystko już wiedziałem po lekturze książek (chociaż i tam nie jest to opowiedziane liniowo), jednak odpowiednio szybko nie przełożyłem sobie symboliki prezentowanej na astrolabium dominującej nad mapą Westeros w czołówce.

Jeśli jest Was więcej, zasiądźcie razem ze mną przed prezentowanym poniżej klipem, a następnie przeczytajcie, jakie informacje można wyciągnąć z obracającego się przyrządu astronomicznego, znając jedynie herby rodowe poszczególnych rodów zamieszkujących krainę stworzoną przez George’a Martina:

Smok Targaryenów atakuje miasta i osady w Westeros

got1

Targaryenowie podbili Westeros na 300 lat przed pierwszym rozdziałem „Gry o tron” (a co za tym idzie, pierwszym odcinkiem serialu HBO). Smoki przybyły za nimi z Valyrii i oprócz podbicia Siedmiu Królestw pomogły wykuć Żelazny Tron z mieczy podbitych władców Westeros. Przez trzy kolejne wieki mityczne bestie miały stanowić umocnienie władzy Targeryenów, jednak wszystkie wymarły po około 150 latach od triumfu swoich panów i jeźdźców.

Wilkor Starków, lew Lannisterów i jeleń Baratheonów pokonują smoka Targaryenów w trakcie tzw. Buntu Roberta

got2

20 lat przed wydarzeniami znanymi z „Pieśni lodu i ognia” książę Rhaegar Targaryen porywa Lyannę Stark, narzeczoną Roberta Baratheona i siostrę Neda Starka. Ojciec i brat Eddarda zostają zamordowani przez Szalonego Króla Aerysa podczas próby pertraktowania warunków jej uwolnienia. Następstwem tej straszliwej zbrodni jest zbrojna rebelia przeciwko Żelaznemu Tronowi, której przewodzą Starkowie i Baratheonowie, a do której dołączają też Lannisterowie. Na skutek działań wojennych to ci ostatni zdobywają Królewską Przystań, przy okazji zabijając króla i jego rodzinę.

Całe Westeros składa hołd nowemu królowi z rodu Baratheonów

got3

Po tym jak Jaime zabija Szalonego Króla, Żelazny Tron przypada w udziale Robertowi Baratheonowi, gdyż w jego rodzinie po części płynęła też krew Targeryenów (jego babka Rhaelle Targaryen była córką Aegona V, 15 króla z rodu władającego Westeros. W związku z tym, że jego narzeczona Lyanna została zamordowana w czasie rebelii, Robert żeni się z Cersei Lannister (małżeństwo z rozsądku – Lannisterowie mają pieniądze i armię, która może zabezpieczyć jego panowanie), a Eddard po oddaniu hołdu nowemu władcy wraca do Winterfell pozostając Namiestnikiem i Strażnikiem Północy. Ostatni potomkowie rodu Targaryenów, Daenerys i Viserys, cudem uciekają za Wąskie Morze, a w Siedmiu Królestwach nastaje pokój.

Jak się okazuje, nie na długo. Ale to możecie już zobaczyć na ekranie lub przeczytać w znakomitych książkach George’a R.R. Martina.