„Grę o tron” z całą pewnością można nazwać jednym z najpopularniejszych seriali wszech czasów – wskazuje na to nie tylko ilość widzów, którzy zasiadają przed ekranami kodowanej stacji HBO w USA, nie tylko zdumiewająca ilość osób pobierających każdy kolejny odcinek z internetu, ale także wpływ jakie wywiera on na telewizyjną rozrywkę i umysły korzystających z sieci internautów. Spośród milionów fanów produkcji na całym świecie niewiele jednak osób wie, że już w znakomitych (i wielokrotnie nagradzanych) napisach początkowych ukryta jest historia niemniej interesująca, niż ta, którą możemy śledzić na ekranie, a która opowiada o wydarzeniach sprzed głównego wątku fabularnego prezentowanego na kartach opasłych tomów i ekranach telewizorów.
Sam oglądałem intro otwierające serial wielokrotnie, lecz dopiero seans materiałów dodatkowych zgromadzonych na płycie DVD z „Grą o tron” a następnie artykuł w serwisie BuzzFeed (z którego pobrałem stopklatki i na którym oparłem niniejszy wpis) uświadomił mi, że to wszystko już wiedziałem po lekturze książek (chociaż i tam nie jest to opowiedziane liniowo), jednak odpowiednio szybko nie przełożyłem sobie symboliki prezentowanej na astrolabium dominującej nad mapą Westeros w czołówce.
Jeśli jest Was więcej, zasiądźcie razem ze mną przed prezentowanym poniżej klipem, a następnie przeczytajcie, jakie informacje można wyciągnąć z obracającego się przyrządu astronomicznego, znając jedynie herby rodowe poszczególnych rodów zamieszkujących krainę stworzoną przez George’a Martina:
Smok Targaryenów atakuje miasta i osady w Westeros
Targaryenowie podbili Westeros na 300 lat przed pierwszym rozdziałem „Gry o tron” (a co za tym idzie, pierwszym odcinkiem serialu HBO). Smoki przybyły za nimi z Valyrii i oprócz podbicia Siedmiu Królestw pomogły wykuć Żelazny Tron z mieczy podbitych władców Westeros. Przez trzy kolejne wieki mityczne bestie miały stanowić umocnienie władzy Targeryenów, jednak wszystkie wymarły po około 150 latach od triumfu swoich panów i jeźdźców.
Wilkor Starków, lew Lannisterów i jeleń Baratheonów pokonują smoka Targaryenów w trakcie tzw. Buntu Roberta
20 lat przed wydarzeniami znanymi z „Pieśni lodu i ognia” książę Rhaegar Targaryen porywa Lyannę Stark, narzeczoną Roberta Baratheona i siostrę Neda Starka. Ojciec i brat Eddarda zostają zamordowani przez Szalonego Króla Aerysa podczas próby pertraktowania warunków jej uwolnienia. Następstwem tej straszliwej zbrodni jest zbrojna rebelia przeciwko Żelaznemu Tronowi, której przewodzą Starkowie i Baratheonowie, a do której dołączają też Lannisterowie. Na skutek działań wojennych to ci ostatni zdobywają Królewską Przystań, przy okazji zabijając króla i jego rodzinę.
Całe Westeros składa hołd nowemu królowi z rodu Baratheonów
Po tym jak Jaime zabija Szalonego Króla, Żelazny Tron przypada w udziale Robertowi Baratheonowi, gdyż w jego rodzinie po części płynęła też krew Targeryenów (jego babka Rhaelle Targaryen była córką Aegona V, 15 króla z rodu władającego Westeros. W związku z tym, że jego narzeczona Lyanna została zamordowana w czasie rebelii, Robert żeni się z Cersei Lannister (małżeństwo z rozsądku – Lannisterowie mają pieniądze i armię, która może zabezpieczyć jego panowanie), a Eddard po oddaniu hołdu nowemu władcy wraca do Winterfell pozostając Namiestnikiem i Strażnikiem Północy. Ostatni potomkowie rodu Targaryenów, Daenerys i Viserys, cudem uciekają za Wąskie Morze, a w Siedmiu Królestwach nastaje pokój.
Jak się okazuje, nie na długo. Ale to możecie już zobaczyć na ekranie lub przeczytać w znakomitych książkach George’a R.R. Martina.
Ha…nigdy się nie skupiałem nad tym. Myślałem, czołówka to czołówka, najlepiej by jej nie było. Dzięki za te smaczki.
PolubieniePolubienie
Mówienie, że serial byłby lepszy bez czołówki to świętokradztwo 🙂 W przypadku innych seriali bym się zgodził, ale intro Gry o tron oglądam zawsze. ZAWSZE.
PolubieniePolubienie
chciałeś chyba użyć słowa „profanacja”, a nie „świętokradztwo” 😉
PolubieniePolubienie
Wyznawcy używają słowa „świętokradztwo” 😉
PolubieniePolubienie
Bo jesteś fanem. A ja jedynie zwykłym śmiertelnikiem;).
PolubieniePolubienie
Możesz mieć rację 🙂
PolubieniePolubienie
Daenerys i Viserys jako ostatni z Targaryenów? Oj co to to nie… ale na to będzie jeszcze trzeba poczekać…
PolubieniePolubienie
Jedna z tajemnic czołówki wyjaśniona, ale w tytule posta było o tym, że czołówka skrywa niejedną tajemnicę… jakie więc są te pozostałe?
PolubieniePolubienie
Ciekawy post. Nigdy wcześniej nie zwracałam zbyt dużej uwagi na czołówkę owego serialu..
PolubieniePolubienie
Świetne! 😀 Uwielbiam fantastykę i symbolikę, sama zawsze szukam easter eggów, głębszego dna. Dziękuję za ten artykuł i oby więcej takich 😀
PolubieniePolubienie