Prequel, sequel, threequel, midquel, remake, spin-off, reboot, retcon – jak to się je?

11 uwag do wpisu “Prequel, sequel, threequel, midquel, remake, spin-off, reboot, retcon – jak to się je?”

 1. „Reboot – kolejna część danej serii, która ignoruje wszystkie jej poprzednie odsłony, zeruje chronologię i przedstawia bohaterów na nowo, często ze zmienionymi cechami charakteru czy wyglądu. (Batman: Początek [2005]”
  Ale przecież Batman: Początek [2005] wcale nie ignorował i zerował chronologii Batmana z 1982. Był do niego wprowadzeniem. Rebotem był dopiero The Dark Knight [2008].

  Polubienie

  1. Batman: Początek zerował serię, dodając wątek o przeszłości nietoperza i sposobach, w jaki nabył swoje umiejętności. Był co prawda oparty chyba na innym komiksie (nie znam się, nie bij), ale powielał wiele wątków znanych z Burtonowskiego Batmana, nieco przeinaczając postaci, część dodając, a część przenosząc do następnej części.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Części z tych określeń nie znałem, przydadzą się (chociaż, tak jak to przepowiadasz, pewnie i tak za chwilę zapomnę). 😉
  Fajne opracowanie! 🙂
  Ogólnie to ktoś powinien zrobić reboot Hollywood.

  Polubienie

 3. Temat stary ale się wypowiem koledze który pisał artykuł definicja słowa reboot pomyliła się z definicją słowa restart którego nawet nie ma zawartego za to są jakieś Pseudosequel albo Threequel słowa które nikt oprócz autora nie stosuje wsród krytyków filmowych, ech szkoda gadać

  Polubienie

 4. Stosowane są tylko te określenie:
  prequel – część poprzedzająca wydarzenia z części pierwszej
  sequel – chociaż „se” pochodzi od second to to określenie jest stosowane jako kontynuacja niezależnie od tego, czy jest to druga, trzecia, czy dziesiąta część. Zatem w mediach stosuje się słowo sequel jako kontynuacja.
  Remake – odświeżona wersja starej dzieła.
  To 3 często używane słowa. Nawet nigdy się nie zderzyłem ze słowem midquel i sidequel, a to właśnie szukając tych słów znalazłem artykuł.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s